събота, 11 юли 2020 г.

Почитаме паметта на Св. равноапостолна княгиня Олга

На 11 юли Българската православна църква почита паметта на Св. равноапостолна княгиня Олга. Имен ден празнуват всички, които носят имената: Олга, Олег, Оля.

Света равноапостолна княгиня Олга (или Хелга; след кръщението си приема името Елена) е киевска княгиня, съпруга на княз Игор I и майка на княз Светослав I, от чието име управлява между 945 г. и 969 г.

За произхода и мястото на раждане на Олга Киевска има най-различни предположения, често версиите са напълно противоречиви.

Но за повечето историци произходът ѝ е определящ за делата ѝ - тази група застава зад предположението, че Олга Киевска е внучка на княз Борис І и дъщеря на най-малката му дъщеря Ана.

Друга версия я представя като дъщеря на самия цар Симеон I. А най-колоритната е, че тя е дъщеря на княз Владимир Расате (първородният, ослепен, син на княз Борис I).

В тази връзка идва и свързването на град Псков с Плиска, според някои изследователи Олга изградила глад Плисков.

Легендите разказват, че княгиня Олга отмъщава с голяма жестокост, заради убийството на съпруга й княз Игор.

Олга Киевска управлява Киевска Рус от 945 до 969 година. Във войната с Хазарския хаганат, Олга разбира че и трябва мощен съюзник и се обръща към Византийската империя.

Олга приема християнството, като лично отива в Константинопол.

При покръстването си тя приема името на Елена Лакапина (съпруга на император Константин VII Багрянородни).

След завръщането си, християнката Олга полага първия камък на катедралния храм "Света София" в Киев през 960 г. Св. Олга е сред първите руски светици и е смятана за активен разпространител на християнството.

В същото време то не е прието за държавна религия, и дори нейният син Светослав е езичник. Киевска Рус е официално покръстена от внука на Олга — княз Владимир I Велики.

И още любопитни факти около името:

Името Олга има руски корени и идва от думата “ал`га”, която носи смисъла на “огнена". Има и друга версия за произхода на името. Тя е, че произлиза от скандинавската дума “heilagr”, която означава “свещен”.

На 11 юли почитаме и Света Евфимия Всехвална. Не е имен ден, почита се паметта на Света Евфимия.