Благовещение се чества на 25 март всяка година и е един от постоянните празници. Той е празник на всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат. Утвърден е в Православната църква през 7 век.
Според Библията поверието гласи, че както Св. арх. Гавриил съобщил благата вест на Пресвета Богородица, че ще зачене и роди син, така долетелите кукувици и лястовици известяват на хората благата вест за идващата пролет.
Празникът се почита от много майки, защото Света Богородица е тяхна закрилница.
В народния календар този ден е известен като Благовец или "половин Великден".
Традиции и обичаи на Благовец На трапезата Празникът е по време на Великия пост, но на този ден Светата православна църква разрешава да се яде риба, зехтин и да се пие вино. Трапезата е богата, макар и постна. Задължителна била обредната питка и рибата, защото се вярвало, че за здраве "поне с кокал от риба трябва да си почешеш зъбите". Стопанките месели и лучник, а на трапезата имало каша от прясна коприва, салата от лук с вече набол джоджен и магданоз.
От незапомнено време е останала и приказката „дойде ли Благовец, хващаме се за зелено. Щом са поникнали първите ядливи растения, ще има храна за семейството.