сряда, 30 декември 2020 г.

Почитаме света мъченица Анисия

На 30 декември Православната църква почита паметта на света мъченица Анисия.

Св. Анисия била родом от гр. Солун. Тя била надарена с всички земни блага. Родителите й били добри, благочестиви и твърде богати, проявявали големи грижи за нейното възпитание, и тя от детство обикнала Бога повече от всичко на света. С радост изучавала Неговия закон, усърдно се стараела да изпълнява Неговата воля. Нейният ум и красота били необикновени; тя бързо напредвала във всички науки и родителите й на могли да се нарадват на дъщеря си.

Но още от ранна младост Анисия преживяла голяма скръб: тя се лишила от добрите си родители. След смъртта им тя останала едничка наследница на грамадното имение. Паднало й се насметно количество всякакви богатства: имоти, пари, златни и сребърни съдове, многоцветни облекла, украсени със злато и бисери. Но това богатство не радвало Анисия, а я плашело. Тя знаела, че в богатството има много изкушения, че то често възбужда в човека гордост и пустославие и че лесно отдалечава от Бога. Боейки се от тия изкушения, Анисия непрестанно молела Бога за помощ, молела Го да я упъти да употреби даруваното богатство за полза, а не за погубване на душата си. Най-после решила да раздаде всичко на бедните. Продавайки имуществото си, тя не определила цената му, а казала на търговеца:

- Помни, че се продава имотът, който принадлежи на бедните и сиромасите! И поради това дай такава цена, каквато следва, защото Господ обича справедливостта и отплаща по справедливост!

След продажбата Анисия започнала да раздава пари на бедните. Тя посещавала болници и затвори, носейки на нещастните щедри помощи. Но не само с пари помагала Анисия – тя прислужвала на болните, давала им лекарства, превързвала им раните, служела им с усърдие и любов. Като раздала богатството си, тя сама почнала да живее в крайна бедност, като прекарвала дните в работа, а нощите в молитва. В тая доброволна бедност, сред лишения от всякакъв род, тя почувствала повече душевна радост, отколкото мнозина богати в разкошните си дворци, защото не богатството съставя щастие за човека, а спокойната съвест и вътрешния мир.

В това време имало ужасно гонение против християните и който убивал християнин, не се смятал по закона виновен в убийство. Веднъж Анисия отивала на църква и забелязала на улицата необикновено явление: тоя ден езичниците извършвали някакъв идолски празник. Един войник видял Анисия и извикал да спре, понеже искал да я принуди да принесе жертва на идола. Изплашената девойка се прекръстила. Войникът я запитал:

- Коя си ти и къде отиваш?

– Аз съм рабиня Христова и отивам на църква – кротко отговорила Анисия.

– Няма да те пусна – казал войникът. – Принеси жертва на нашите богове! – и след това я хванал, за да я заведе в езическия храм.

Анисия се съпротивила. Тогава той извадил меча си и я убил (298 г.). Самите езичници укорили войника за неговото жестокосърдие, като видели убитата невинна млада девойка. Християните с благоговение погребали тялото й.

понеделник, 28 декември 2020 г.

Осветиха нов храм в дуловското село Черковна

Нов православен храм „Св. Архангел Михаил“ бе осветен днес в дуловското село Черковна от Доростолския митрополит Яков, съобщи радио Шумен. Идеята за построяването му на мястото на разрушената стара църква е на инициативен комитет и се заражда през 2008 година. Жителите на селото са запазили камбаната, която е изработена в Киев. Запазени са и църковна утвар, хоругви и икони. Първата копка е направена на 8 ноември 2014 година – Архангеловден. 

неделя, 27 декември 2020 г.

Църквата почита паметта на Свети Стефан

На третия ден от Коледа – 27 декември, Православната църква почита паметта на Свети Стефан - първия християнски мъченик и първи служител (архидякон) в устройващата се Йерусалимска община-църква.

Денят на Свети Стефан се чества винаги на третия ден след Рождество Христово и е последният празник в годината, за който хората казват, че "затваря кръга".

От времето на апостол Павел насам всички наричат Свети Стефан първи мъченик, защото е една от първите жертви на християнската вяра. След Възнесението на Христос били избрани седмина души дякони /служители/, които да се грижат за домакинските работи на християнското общество, като пръв между тях е Стефан.

Обезпокоени от нарастването на броя на християните, членовете на съвета на юдейските старейшини влизат в спор със Свети Стефан, но не устояват на "духовната му сила и мъдрост". Затова възбуждат народа срещу архидякона, като го обвиняват, че хули Бога и Мойсеевия закон.

Разярената тълпа го изкарва извън града и започва да го бие с камъни. Светецът коленичи и преди да издъхне, се обръща към небето с думите "Господи, не им зачитай този грях!". Тялото му е оставено на зверовете и птиците. През пети век част от мощите му са открити чрез видение и са положени в Сионския храм в Йерусалим.

Сред народа денят е известен като Стефановден. Стефан е сред най-разпространените имена в България. Днес имен ден имат всички, които се казват Стефан, Стефана, Стефания, Стефи, Фани, Венцислав, Венцислава, Запрян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Стоил, Стоилка, Станка, Станчо, Стоян, Стоянка, Таня.


Честит празник и бъдете живи и здрави!

събота, 26 декември 2020 г.

Измамници събират помощи от името на Рилския манастир

                                             Сн.wikipedia.org
За злоупотреби с името на Рило-манастирското братство, съобщиха от Светата обител. От там заявиха, че става въпрос за неправомерно използване на името на манастира от телефонни измамници с цел събиране на средства, съобщава Дарик.

От братството призовават при подобно обстоятелство, получилите обаждане да се свържат с органите на реда. От там допълват, че Рилската света обител не е упълномощавала никого да събира каквито и да било помощи по подобен начин и уточниха, че сигналите за телефонни обаждания са от името на служител на Рилския манастир, който търсел помощи.

Православната църква чества Събор на Пресвета Богородица

26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица. На този ден православната църква събира вярващите и възхвалява с благодарствени слова Божията майка – Дева Мария.

B тoзи дeн ce пoчитa и пaмeттa нa Cв. Йocиф, зeмният бaщa нa Иcyc Xpиcтoc. Дeнят e пpaзниĸ нa бaщинcтвoтo и нa poдитeлcĸитe гpижи oт cтpaнa нa мъжa в ceмeйcтвoтo.

Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения младенец от разгневения владетел Ирод, който съзрял заплаха, че ще бъде свален от трона. Той подозирал, че с появата на Божия син ще последва и основаването на ново земно царство.

И когато не открил Христос, царят издал заповед за избиването на всички новородени момченца във Витлеем.

Жестокостта на владетеля принуждава Йосиф да вземе младенеца и майка му Дева Мария и да избягат в Египет.

Според народните обичаи, през този ден продължава празничната атмосфера. Хората си гостуват взаимно, слагат богати трапези с месни ястия, с плодове, вино и ракия. На този ден никой не трябва да работи.

В различните страни се празнува по различен начин и на различни дати. Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф — 19 март, но в повечето страни денят на бащата е светски празник и се празнува на различни дати.

В България се чества на 26 декември, денят, в който православната църква чества св. Йосиф.

Имен ден на 26 декември празнуват Давид, Давидка, Йосиф, Йосифа, Дачо, Дацо, Жозеф, Жозефина.

петък, 25 декември 2020 г.

Благословена Бъдни вечер!

Честито Рождество Христово на всички сънародници у нас и в чужбина,

които празнуват на 25 декември, Петък 2020 година!

Честит имен и рожден ден на празнуващите!

С добра мисъл и молитва за всички боледуващи и грижещите се за тях лекари, сестри, санитарки, духовници и доброволци!

Честито Рождество Христово на нашите френски приятели!

На многая лета за всички братя и сестри в Христа! 


Ик.Петър Симеонов

Лион,Франция

четвъртък, 24 декември 2020 г.

Рождественско послание на Варненския и Великопреславски Митрополит Йоан (видео)

Всечестни отци, скъпи представители на монашеството, обични в Господа братя и сестри – чеда на богохранимата Варненска и Великопреславска епархия,

 В очакване на светлия празник на Рождеството по плът на Божия Син се обръщаме към всички вас с архипастирска обич и с послание за пълнота на радостта, за единство в любовта и във вярата, и в нашата неизменна християнска надежда.

 Денят на Рождеството е ден на светлината и на радостта. Светлина и радост, които извират от самата сърцевина на християнската ни вяра и които нищо в този свят не може да ни отнеме. Пребъдвайки в тази неземна радост, ние отново прославяме дивното чудо на Боговъплъщението, като се присъединяваме към ангелското войнство и с чисти сърца славословим: „слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!“ (Лука 2:14).

 През настоящата година, споделяйки съдбините на целия свят, ние преминаваме през тежкото изпитание на пандемията и като че ли поводите ни за радост не са много. Около нас е пълно с толкова много страдание, болка и смърт. Обичайният живот, с който бяхме свикнали, се промени из основи и всички ние се опитваме по един или друг начин да се адаптираме към новата реалност, която разпространението на новия и непознат на науката вирус наложи в нашия свят. Страхът и социалната изолация изправиха мнозина сред нас пред сериозни изпитания за психическата им устойчивост, не са малко и онези, които изгубиха работата си и живеят с ограничени средства за препитание.

 И все пак, и въпреки всичко, днес Църквата отново ни призовава към радост и към пълнота на радостта. Защото тази радост, която Рождеството на Христа Иисуса донася в нашия свят, е радост от съвсем различен порядък в сравнение с нашите малки и суетни земни радости. Тази радост е светла и неизменна, тя е радост в надеждата, както ни казва и светият апостол Павел, когато ни съветва: „… бъдете радостни в надеждата; в скръбта бивайте търпеливи, в молитвата – постоянни“ (Рим. 12:12). Нашата християнска радост е нещо, което е отвъд измеренията на земното и преходното. Тя е важна и неделима част от Божия образ, според който сме сътворени, и затова извира непосредствено от нашите сърца, като ни утвърждава в нашия всекидневен живот и подвиг във вярата и в любовта.

 Нека тази радост да ни съпътства и през настъпващото Новолетие, и през всички дни и години на земния ни живот, подсещайки ни, че в нашите трудности и изпитания ние не сме сами и не трябва да сме безнадеждни или отчаяни, защото с нас е Бог! А щом Бог е с нас, то „кой ще е против нас?“ (Рим. 8:31). Как можем да се отдаваме на отчаяние и на униние, след като имаме „Спасител, Който е Христос Господ“ (Лука 2:11)?

 Не, възлюбени, ние не можем и не трябва да допускаме това, независимо от всяко изпитание, което би се изправило пред нас, за да поиска да разклати основите на нашата вяра и да подкопае нашата надежда. Подобно на всяко друго изпитание, и изпитанието на пандемията ще отмине и дълбоко в себе си ние знаем, че от него ще излезем по-силни и по-мъдри. Като християни обаче, имаме и убеждението, че трябва да излезем от него и по-добри, повече жертвоготовни, повече християни. Пред нас днес е подвигът на десетки и стотици лекари и медицински служители, които отдават силите и рискуват живота си за своите ближни – днес те са добрите примери на нашето общество и от тях ние следва да се поучим именно на християнска любов и християнско отношение към живота.

 Нека молим Раждащия се заради нас и заради нашето спасение Господ наш Иисус Христос, да им дарува здраве и сили, а нас да умъдри и утвърди във вярата ни и в нашата християнска надежда и любов. Да подкрепи нашето скъпо духовенство – свещениците и монасите в достойното изпълнение на техния пастирски и монашески дълг. „Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели“ (Иоан 15:13) – така ни учи Господ, като Сам пръв ни дава примера и образеца за тази всесъвършена любов, понизявайки Себе Си заради нас и споделяйки нашия живот (Фил. 2:7), за да ни помири с небесата, да възстанови нашето богосѝновство и да ни посочи верния път към спасението и вечния живот, за които сме били сътворени. Нека посрещнем празника на Рождество Христово с чиста вяра и непомрачена надежда, като сторим място на Божия Син в нашите сърца и се стараем да се уподобяваме на Него и на Неговата жертвена любов към нас и към целия свят.

 Мирът и благодатта на Богомладенеца Христос да бъдат с всички нас!

 Честито Рождество Христово!

 гр. Варна, 2020 г.

mitropolia-varna.org

сряда, 23 декември 2020 г.

Излязоха от печат Pождественските броеве на списанията „Амвон“ и „Камбанка“, издания на храм „Св. Атанасий“ – Варна

Уводната статия на архим. Н. Караянис ни подбужда да преживеем отново Рождество Христово като тайнството на идването на Бога на земята. Различните имена, с които Той бива назоваван в Евангелието, са обект на „Богословски“-те размисли на свети Никита Ремесиански. В същата рубрика е и статията на Хризостомус Стамулис за личното дръзновение и стремеж към рая, който е отворен за смирените и неразяждани от гордостта. Митрополит Атанасий Лимасолски ни призовава да поемем отговорност за живота си, а архидякон Илиодор ни кара да се замислим дали наистина живеем като човеци на земята. И ставрофорен иконом Дончо Александров ни напомня, че като християни трябва непрестанно да бдим духовно, задавайки си често въпроса: „Жив ли съм?“.

В рубриката „Вяра и наука“ митрополит Николай Месогейски разсъждава за величието на сътвореното от Господ. Показано ни е и „Страданието на света“ през „Поглед“-а на протойерей Ясен Шинев, а Валерий Андонов отново ни се разкрива като изкусен разказвач на преживяни истории.

Интригуващо е интервюто с Александър Запорощенко – режисьора на добилия популярност руски филм за Света гора – „Къде си, Адаме?“, от рубриката „Култура и изкуство“. „Гласът на отците“ продължава разказа от предния брой за стареца Фирларет Карулски. Списанието предлага и други интригуващи четива за чудеса на изцеление, на обръщане в православната вяра, както и с проблематика от семейния живот.

Екипът на ,,Амвон“ поздравява читателите си с пожелания за озарени от светлината на Витлеемската звезда празнични дни, стоплени от мира и любовта, които донесе в света със Своето раждане нашият Господ Иисус Христос!

Нов брой на детско списание „Камбанка“

 Новият брой на списание „Камбанка“ е готов да бъде Ваш гост в празничните дни, мили деца! Представете си как сте насядали около камината и „Камбанка“ започва своите увлекателни четива с трогателна рождественска легенда за птичето „Червеногръдка“, което в Святата нощ проявило своето благородно сърце. Много интересна е рубриката „Иконостас“, която запознава с изображенията на Господ, Пресвета Богородица и много светии от различни страни и националности в православния свят.

 В „Жития на светиите“ читателите могат да се запознаят с обширното житие на свети Герман Аляскински – небесен покровител на Америка. Истинската история за един котарак, който спасява от гладна смърт семейство по време на блокадата на Ленинград, обогатява познанията на съвременното дете за тези тежки военни години.

 В рубриката „Децата питат“, ще намерят отговора на ставрофорен иконом Дончо Александров на въпроса им „Защо Христос се ражда в пещера?“. „Соломоновият съд“ е поучителен разказ на основата на библейски сюжет.

 Мили деца, Рождественската „Камбанка“ е скрила в себе си още много четива – и художествени, и познавателни – за по-малки и за по-големи, но ще останат в тайна, докато не се покажат на тези от Вас, които любознателно разгърнат страниците й!

mitropolia-varna.org

Вестник “ВИДИНСКИ БЛАГОВЕСТНИК” отбелязва една година от основаването си

С благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския  митрополит Даниил на 22 декември 2019 г.,  Неделя преди Рождество Христово, излeзе  първият брой на изданието на Видинска  света митрополия - седмичният вестник „Видински Благовестник“. 

   Изминалата една година от създаването на епархийското печатно  издание  „Видински Благовестник“ е благоприятен повод за размишление и равносметка.   

   Както знаем от нашия житейски опит, всяко ново начало е трудно и изпълнено с предизвикателства. Така беше и с начеването на този благодатен труд. Обръщайки поглед назад си спомняме как, вдъхновени чрез благословението и с подкрепата на нашия архипастир- митрополит Даниил, започнахме повереното ни послушание за духовна  полза и подкрепа на духовенството и вярващия народ в епархията ни. Не може да не си спомним различните притеснения и смущения в началото на това дело, които по човешки изпитвахме тогава. Знаейки обаче, че от Всеподателя Бога „идва всеки съвършен дар и всяка премъдрост“ (Иак.  1:17), надявахме се на Неговата помощ и подкрепа, без които нищо не може да се случи. И те не закъсняха. 

   Благодарим на  Бога за преодолените трудности и препятствия от различно естество, свързани с този благовестнически труд,  през които Господ ни преведе през  изтеклата година. Наистина,  ежеседмичното издаване на вестник е едно предизвикателство!    Предизвикателство е неговото оформление от техническа, богословска, естетическа страна, осигуряването на  духовна литература,  редактирането,  печата-  без тази  и  друга  многостранна  подкрепа, издаването му не би било  възможно.  Затова, вседушевно,  от  дълбочината  на  сърцето  си  благодарим  на  Бога за започнатото дело и че прави  възможно  издаването  на  вестника.

   Отправяме всесърдечна признателност  и  благодарност  и  към  всички  наши скъпи  в Христа сътрудници и спомоществователи  за неоценимата помощ, която ни оказват  при осъществяването на този труд.     

   Благодарим също  така  на  всички  свещеници  и  църковни  настоятелства,  братствата  и  сестринствата  на  манастирите  в  епархията,  които  полагат  грижи, така  че  вестникът  да  достигне  до  повече християни.   

   С Божията помощ и искрената и братска  подкрепа на всички вас, ние заедно  започнахме  и  според  силите си  се  трудим  на  тази  Христова  нива. Смирено  молим Бога  и  занапред  да  имаме Неговата помощ и благословение в  благовестническия труд,  както  се  надяваме  и  молим  също  така  за  вашата молитвена  и  всестранна  подкрепа.   

   Намираме  се в предпразничните дни, в  очакване да преживеем отново благодатната радост от Раждането в света на нашия Спасител Иисус Христос. Нека благата вест, че Бог е с нас винаги да  съгрява сърцата и душите ни във всички  трудности  и  изпитания.  Нека кроткият  и  незлобив  Богомладенец  укрепи  нашата  вяра,  уякчи  надеждата  ни  на  Него  и  ни  даде  да  Го  обикнем  от  цялото  си  сърце  и  душа,  за  да  пребъдва  Христос винаги в  сърцата ни! 

   В днешното усилно, но и благодатно време,  благопожелаваме  на  всички  свои  благочестиви  читатели  и благодетели  здраве  и  преди  всичко  силна  и  чиста  вяра, която да ражда добри и безкористни  дела - за  слава  Божия  и  полза  на  нашите  ближни!  За много и благословени от Бога години  в здраве и спасение! 

    Редакцията  на  вестник   

   „Видински  Благовестник“


Православната църква почита паметта на преподобни Наум Охридски

На днешния ден Православната църква почита паметта на преподобни Наум Охридски. Светецът се почита и на 20 юни.

Наум Охридски бил най-младият от учениците на светите братя Кирил и Методий. Живял в българския град Девол и наставлявал в Христовата вяра. Участвал е в Моравската мисия на светите братя. След смъртта на Методий се завърнал в България и станал един от най-вдъхновените организатори на Преславската книжовна школа. Около 900 г. се оттеглил в манастир край Охрид, а през 905 г. изградил свой манастир, известен днес като "Св. Наум".

Умира на 23 декември 910 година, когато се и почита неговата памет. Но навярно поради това, че тогава е зимно време, а при това и Коледен пост, още от дълбока древност Охридската архиепископия, закрита като самостоятелна през 1767 г., установила 20 юни като ден за по-тържествено чествуване на неговата памет.


Имен ден празнуват Бисер, Бисера, Бисерка, Бистра, Наум.

понеделник, 21 декември 2020 г.

Специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“ в Православен богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" обявява прием на студенти за учебната 2021–2022 година.

Специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“ в Православен богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" обявява прием на студенти за учебната 2021–2022 година.

Обучение и реализация:

Завършилите специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба" успешно се реализират като проектират и изпълняват икони, стенописи, мозайки и дърворезби за десетки храмове в страната и чужбина. Участват в национални и международни изложби, форуми, проекти; сформират ателиета, работят самостоятелно или в екипи, като създават отделни произведения или цели ансамбли в синтез между църковните изкуства. Реализират се и като специалисти, работещи в обществени, културни и образователни институции – галерии, училища, музеи и др.

Във Факултета работят преподаватели-художници и теоретици с висока квалификация и мотивация, ползващи се с научен авторитет и творчески постижения у нас и в чужбина.

Бакалавърска програма „Църковни изкуства - иконопис, стенопис, дърворезба":

• 8 семестъра на обучение, редовна форма.

• Квалификация: художник – църковни изкуства.

Допълнителна квалификация:

Студентите имат възможност да придобият допълнителна квалификация „учител по изобразително изкуство".

Основни стъпки при кандидатстване във ВТУ и специалността:

• Регистрация на кандидатстудента в сайта на ВТУ по електронен път: www.uni-vt.bg Е-прием (електронен прием).

• Оценяване, класиране и записване на кандидатстудента.

• Стартиралата програма „Рано рани" на ВТУ дава възможност за ранно кандидатстване (от 1 декември на 2020 год.) и съответно ранно записване във ВТУ, като при успешен прием мястото на кандидата се запазва до неговото окончателно записване.

• За информация и съдействие: 0878 653 444, 062 618 243 (0889684145), e-mail: theolog@ts.uni-vt.bg.

Кандидатите избират една от следните възможности за кандидатстване:

• Портфолио от минимум пет репродукции на оригинални творби на кандидатстудента, представящи неговите художествени умения и интереси, без ограничение в жанр и техника. Репродукциите се изпращат на адрес: theolog@ts.uni-vt.bg В имейла се изпраща също кратко представяне на кандидата: три имена, училище/образование, населено място, участия в изложби, форуми, награди (ако има такива), декларация (свободна форма), че творбите са рисувани от кандидата.

• Оценката от държавните зрелостни изпити за придобиване на професионална квалификация (практика) в националните специализирани училища по изобразително изкуство.

• Оценката от държавния зрелостен изпит по изобразително изкуство.

Основни дисциплини в обучението:

Иконопис, Стенопис, Пластика и дърворезба, Иконография, Рисуване, Живопис, Орнаментална композиция, Цветознание, Шрифт, История на християнското изкуство и други.

Магистърски програми за бакалаври или магистри от направление Изобразително изкуство или Педагогика на изобразителното изкуство:

• Църковни изкуства (2 семестъра) с възможност за избираем профил иконопис, дърворезба или църковни монументални изкуства – за завършили специалност „Църковни изкуства" в направление Изобразително изкуство.

• Църковни изкуства (2 семестъра) с възможност за избираем профил иконопис, дърворезба или църковни монументални изкуства – за завършили други специалности в направление Изобразително изкуство или Педагогика на изобразителното изкуство.

• Кандидатстване с: Диплома за завършена образователно-квалификационна степен „Бакалавър" или „Магистър".

Магистърски програми за бакалаври или магистри от друго професионално направление, различно от Изобразително изкуство:

• Църковни изкуства (3 семестъра) с възможност за избираем профил иконопис, дърворезба или църковни монументални изкуства.

• Кандидатстудентите представят Портфолио от минимум пет репродукции или оригинални творби, представящи техните художествени умения и интереси – репродукциите се изпращат на адрес: theolog@ts.uni-vt.bg

Програма „Еразъм":

Факултетът има сключени договори по програмите за европейска мобилност „Еразъм" и „Еразъм +", които дават възможност на студентите да провеждат част от обучението си в сродни специалности в университети в други европейски държави – Гърция, Румъния, Полша, Сърбия и др. Срокът на обучение е един или два семестъра, в рамките на бакалавърската или магистърската програма.

Извън аудиторията:

Катедра „Църковни изкуства" кани утвърдени чуждестранни специалисти в областта на църковните изкуства за различни по теми и формат лекции, семинари, уъркшопове, презентации и изложби.

Факултетът е инициатор и основен организатор на Международно Биенале на църковните изкуства, което се провежда на всеки две години и е традиционен форум от календара на културните събития на Община Велико Търново. Издава се научно списание – електронен каталог на биеналето.

Православен център „Проф. Тотю Коев" организира срещи, дискусии, представяне на книги, студентски семинари, научни и творчески форуми, пътувания и научно-изследователски експедиции, съвместни проекти с НПО.

Организират се студентски творчески практики и изложби.

Библиотеката на ПБФ разполага с над 11 000 библиотечни единици.

База и ресурси на специалността:

• Специализирани ателиета – 6 броя;

• Неспециализирани ателиета – 4 броя;

• Лекционни зали с мултимедия

• Експозиционна площ – зала, в която се организират изложби и презентации на студенти и преподаватели, а също поканени утвърдени художници от страната, ученически изложби и др.

Студентите от специалността ползват цялата база и ресурси на Великотърновския университет:

• Централна университетска библиотека и всички филиални библиотеки на ВТУ;

• Департамент за езиково обучение;

• Обновени общежития и студентски столове;

• Спортен комплекс с басейн.

Контакти:

Катедра „Църковни изкуства"

Православен богословски факултет

ВТУ „Св. св. Кирил и Методий"

ул. „Теодосий Търновски" №2

Велико Търново, 5000

тел: 062/618 243, 0878 653444

e-mail: theolog@ts.uni-vt.bg churchart.vtu@abv.bg

официален сайт на ВТУ: www.uni-vt.bg

Facebook: Църковни изкуства

Поредно дарение в навечерието на Рождество Христово за изграждането на храм „Свети Лука Кримски“

Днес добричлията Виктор Керанов дари кръст от естествено дърво за благотворителния базар с чийто средства от продажбата ще се подпомогне доизграждането на Православния храм „Свети Лука Кримски“ в кв. "Добротица", това съобщи отец Петър Димитров инициатора за изграждането на храма  „Свети Лука Кримски“. 

Отец Петър благодари за жеста и апелира за пореден път добричлии да направят своята лепта с каквото могат, като го донесат на Коледния базар или обадят на тел. 0878923355. 

Почитаме света мъченица Юлиания

На 21 декември Българската православна църква почита паметта на Св.мъченица Юлиания. Тя е живяла през 3 век. От малка обиква Христовата вяра, въпреки че семейството й е пропито от езичество.

Нейният годеник Елевсий също бил езичник. Когато той се изкачил на висок пост във властта, бащата на момичето се отрекъл от него, защото го смятал за лудо, че вярва в Христос.

Тогава именно Елевсий трябвало да съди Юлиания. В началото той бил бесен, че тя го е отхвърлила заради езическите му вярвания. После обаче се преклонил пред красотата на бившата си годеница и отново я пожелал за жена, обещавайки че няма да я кара да се отказва от Христа. Тогава блеснала великата християнска същност на Юлиания, която му казала, че няма как да се омъжи за езичник, защото това значи семейството й да не е християнско.

Така Юлиания сама се обрекла на големи страдания. Но тя нито за миг не съжалила за избора си да остане вярна на Иисус докрай. По време на мъките й цели 630 души се покръстили, опиянени от чудотворните християнски разкази на девойката. Всички обаче били избити от императора, както и Юлиания, която умира на 21 декември 290 година.

Именици днес са: Юлия, Юлиан, Юлиян, Юлиана, Юлияна.

събота, 19 декември 2020 г.

Излезе декемврийският бюлетин на „Вяра и Дело“

Излезе от печат новият декемврийски брой на „Вяра и Дело“. В него ще можете да прочетете:

  • 80 години енорийски бюлетин „Вяра и Дело“, ВД – 1-2 стр.
  • Слава във висините Богу, и на земята мир, свещеник Красимир Кръстев – 1-2 стр.
  • Посрещане на Рождество Христово в Добруджа – преди и сега, Елеонора Христова – 2-3 стр.
  • Духовникът по време на пандемия, архим. Атанасий (Султанов) – 3-4 стр.

Бюлетинът може да изтеглите от: https://cutt.ly/ghH0F58

#ВЯРАиДЕЛО #ТиСиКаварна #АтаДим

Добричлии, могат да си вземат хартиеното издание на бюлетина от храм "Св. Георги". 

Игнажден - празник на надеждата за благополучие и късмет на семейството

Празникът, който в народната традиция се свързва с началото на Новата година, има редица интересни обичаи

На 19 декември църквата почита Свети Игнатий. Наричат го още Богоносец, защото той е казвал, че сам носи Бог в сърцето си.

Игнатий Богоносец бил един от най-добрите ученици на св. апостол Йоан Богослов и е ръкоположен за втори архиепископ на град Антиохия. По времето на император Траян, в началото на II век, е откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях.

Вярва се, че от Игнажден Божията майка се е замъчила да роди своя син Христос, който идва на този свят в коледната нощ. Дните през този период се наричат „мъчници“. С празника, отбелязван на 20 декември, са свързвани надеждите за благополучие и късмет на семейството.

От този ден започват коледните празници. В народните поверия този ден се смята за преход от старата към новата година. Ритуалите започват от ранно утро край огнището и продължават на празничната трапеза от обяд до вечерта.

Първото и най-популярно поверие е свързано с това, кой първи ще влезе в дома ни на 20 декември. Някога това се е смятало за толкова важно, че стопанинът на дома още в навечерието на празника се пременявал и отивал да покани грижливо избран гост. Защото народното вярване е, че ако първият гост е човек с късмет, неговото благоденствие ще споходи и дома за цялата година.

Интересен обичай има в някои части на страната - полазникът или първият, влязъл в дома, сяда и „мъти” пред огнището върху слама и съчки, които сам е донесъл. Идеята на този обред е двойна - да мътят квачките през годината и да дойдат момци, които да вземат момите. Ако първият влязъл в дома е домашно животно - посрещат го с признателност и присъствието му се смята за добра предзнаменование.

Ако в дома ви влезе бременна жена или жена с малки деца, животът ви ще е повече от хубав. Вярва се, че ако на Игнажден срещнем циганин, цяла година ще сме щастливи.

В Родопите Игнажден се нарича и „хайвански празник”. „Хайванчета” наричат домашните впрегатни животни. Поради това на този ден добитъкът не се впряга, за да е здрав и силен през идната година.

Традицията повелява на Игнажден да не се работи, като това се отнася най-вече за младите жени, които не са раждали. Ако днес си почиват, раждането им ще е по-леко.

Не изнасяме нищо от къщи днес - най-вече сол и огън, за да не излязат от дома сполуката, късметът и берекетът. Не даваме и не взимаме нищо назаем. Не се пере, за да не се настани в дома ни болест. Не се вари боб, за да не бие градушка. Ако времето е ясно, през април ще има суша. Ако е облачно, чака ни успешна и обилна година.

На този ден празнуват Игнат, Игната, Искра, Пламен, Пламена, Огнян.

четвъртък, 17 декември 2020 г.

Почитаме свети пророк Данаил

Православната църква почита свети пророк Данаил (Даниил) и тримата вавилонски отроци - Ананий, Азарий и Мисаил. Името Данаил произхожда от иврит и се превежда като "Бог е моят съдия". Имен ден имат Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa, Дани, Дана.

Изключително талантлив, той изучил халдейския език и мъдрост и заедно с тримата си другари - Анания, Азария и Мисаил бил взет на служба при царския двор.

Даниил изтълкувал на Навуходоносор неговите забележителни сънища.Неведнъж се удостоил от Бога с видения, в които му били открити най-важни и забележителни свещени събития.

При възкачването на Дария на престола той бил назначен за един от тримата управители на империята и по чудесен начин бил спасен от лъвовете, в чиято яма бил хвърлен за своята привързаност към вярата на отците (Дан. 6:10-24). Историята на неговия живот и на делата му е описана от самия него в свещената книга с неговото име. Светата Църква празнува паметта му на 17 декември.

Според някои писания, днес честваме и преподобния Даниил изповедник.Неговият живот е описан Жития на светиите, ("Четьи-Минеи") на св. Димитрий Ростовски.

Даниил отначало бил владетел на острова, наречен Ниверта, или Вероя, близо до Гадир (или Кадикс, на юг в Испания, близо до Гибралтар). Използвайки удачното местоположение на своето владение по главния в това време морски път, Даниил спечелил много богатства. Тъй като бил възпитан в християнско благочестие, предпочел да служи на Бога и не след дълго време оставил властта и имуществото на децата си, а сам отишъл в Рим и там приел монашество.

После заминал за Константинопол, където беседвал с царете Роман и Константин. Той измолил позволението им да посети Йерусалим. Като се поклонил на светите места, Даниил приел от патриарх Христодул велика схима с името Стефан, но там претърпял много беди и дори побои от нечестивите сарацини.

Затова се отправил в Египет, където бил хванат и хвърлен в тъмница, в която изнемогвал от глад, жажда и мъчения шест месеца. След това светият бил изправен пред емира на Египет, който го оковал в тежки вериги и го принуждавал да се отрече от Христа.

Светецът останал непоколебим и с дръзновение изповядал, че нашият Господ Иисус Христос е истинският Бог. За това бил подложен на много различни мъчения, от които починал. За кончината си свети Даниил бил предизвестен от Бога.


понеделник, 14 декември 2020 г.

Дариха две икони за благотворителния базар

Ники Даскалов дари тази вечер две икони на Света Богородица за благотворителния базар с чийто средства от продажбата ще се подпомогне доизграждането на Православния храм „Свети Лука Кримски“ в кв. "Добротица". 

Инициаторът за изграждането на храма  „Свети Лука Кримски“ отец Петър Димитров благодари за жеста и апелира за пореден път добричлии да направят своята лепта с каквото могат, като го донесат на Коледния базар или обадят на тел. 0878923355. 

Почитаме паметта на свещеномъченици Левкий, Тир и Калиник

На 14 декември БПЦ почита паметта на великите свещеномъченици Левкий, Тир и Калиник.

Тримата са сред почитаните християнски личности, защото не предават вярата, въпреки жестоките изтезания при император Деций.

Името Снежана означава бяла, чиста. По природа дамите, които носят името Снежана са оптимистки, винаги се надяват на нещо по-добро, отлични организатори. Днес също така своя професионален празник отбелязват и ветеринарните лекари. 

Днес своя имен ден празнуват и всички, които носят прекрасните снежни имена Снежа, Снежана, Снежанка, Снежка, Снежна и техните производни.

събота, 12 декември 2020 г.

Храм "Св. Троица" с намалено работно време

                                  Сн. "Православието-Добрич"


Добричкият храм "Св. Троица" временно е с ново, намалено работно време. През делничните дни, от понеделник до петък църквата е отворена от 8.00 до 14.00 часа, а в събота и неделя, от 8.00 до 16.00 часа.

В храма се спазват всички противоепидемични мерки.

Телефънът за връзка е 0899185591.

Благороден жест на Камен Добрев

Младият добрички творец Камен Добрев дари направен макет на къщичка за продажба на Коледния базар. Със средства от продажбата на базара ще се подпомогне доизграждането на Православния храм „Свети Лука Кримски“ в кв. "Добротица".

Припомняме, че през миналата година Камен Добрев представи в две самостоятелни изложби в Дом паметник "Йордан Йовков" и Археологическия музей във Варна  макети на къщи с различна архитектура, направени от дървени клечици.

Инициаторът за изграждането на храм  „Свети Лука Кримски“ отец Петър Димитров благодари за жеста и апелира за пореден път добричлии да направят своята лепта с каквото могат, като го донесат на Коледния базар или обадят на тел. 0878923355. 


Почитаме Свети Спиридон Чудотворец

Спиридон Чудотворец е един от великите светии и чудотворци от 4-ти век. Роден е на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики.

Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си. Излекувал император Констанций II от тежка болест.

В живота си е сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната доброта и човечност, да повярват в силата на Христовата вяра, която помага и закриля. Точно колкото добър и човечен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в беда, точно толкова смайващи били и чудесата, с които се прославил.

Разказват, че на прочутия Никейски събор, в разгара на люти дебати, Спиридон, за да убеди опонентите си, стиснал керемида в ръка. От единия ѝ край излязъл огън, от другия потекла вода.

В България свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Празникът му е на 12-ти декември.

Имен ден празнуват: Спиридон (от лат. "спиритис донум" – духовен дар) Спиро, Спиридонка, Дарина, Дариела, Дария, Дариела, Даринка, Дарко, Дари.

четвъртък, 10 декември 2020 г.

Все още можете да се включите в конкурса за Рождество и да спечелите страхотни награди

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПРАВОСЛАВНА ПОЕЗИЯ И ПРОЗА „РОЖДЕСТВО НА СПАСИТЕЛЯ” – 2020 г.

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО – БУРГАС

НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА ДЕЦАТА

ОБЩИНА БУРГАС

ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА НА ЛИЧНОСТНОТО РАЗВИТИЕ- БУРГАС

СЛИВЕНСКА МИТРОПОЛИЯ


ОРГАНИЗИРАТ НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ПРАВОСЛАВНА ПОЕЗИЯ И ПРОЗА

НА ТЕМА „РОЖДЕСТВО НА СПАСИТЕЛЯ” – 2020 г.


1.ЦЕЛИ: Конкурсът има за цел да поощрява и утвърждава интереса на учениците към литературата и православието, да стимулира тяхната творческа изява, любовта към изкуството, Бог и православната вяра.

2.УЧАСТНИЦИ: Ученици в 3 възрастови групи от всички училища, школи и извънучилищни звена от страната:

І възрастова група –от 1-4 кл.

ІІ възрастова група – от 5-7 кл.

ІІІ възрастова група – от 8-12 кл.

3.РЕГЛАМЕНТ: Конкурсът се провежда в 2 раздела:

1) Поезия

2) Проза (есе или разказ)

Право на участие имат всички ученици от 1-12 клас. Всеки участник може да представи до 2 произведения за двата раздела.

Всяка конкурсна творба трябва да съдържа следната информация:

1) Име и фамилия на участника;

2) Клас, училище, школа (извънучилищно звено);

3) Точен адрес и телефон.

Творбите да са в обем до 2 машинописни страници, да не са участвали в предишните издания на конкурса и в други литературни конкурси.

Конкурсни изисквания:

– съответствие с темата на конкурса;

– вероучителна точност;

– адекватно жанрово изпълнение на творбата;

– оригиналност, художественост и др.;

– спазване на правописните и пунктуационни правила

Конкурсните материали са придружени със сканирано заявление за участие в конкурс

/изтегля се от сайта на ЦПЛР-Бургас: www.оdk-burgas.com – Административни услуги/ и се изпращат по електронен път на следния адрес:

rojdestvonaspasitelq@abv.bg

Тем: За конкурса ”Рождество на Спасителя”.

Важно! Да не се изпращат произведения на хартиен носител до ЦПЛР- Бургас. Организаторите нямат ангажимент за уведомяване на наградените!

Жури от преподаватели по Религия православие, БЕЛ и писатели ще определи носителите на наградите във всички възрастови групи.

Срок за изпращане на творбите: 9.12.2020 г.

Резултатите ще бъдат обявени на 15.12.2020 г. на сайта на ЦПЛР: www.odk-burgas.com

Заявки за участие в церемонията по награждаването се подават в срок до 16.12.2020 г. по електронната поща : rojdestvonaspаsitelq@abv.bg

Церемонията по награждаването ще се проведе на 17.12.2020г. от 16,30 часа в Културен център „Морско казино”, зала „Петя Дубарова”

Разходите по пребиваването са за сметка на участниците!

Неполучените награди ще се изпращат по куриер за сметка на получателите.

За допълнителна информация:

Тел. 056/84-45-49, 0886029209- Атанасия Петрова

сряда, 9 декември 2020 г.

Правителството отпусна 2,5 милиона лева за ремонти и доизграждане на храмове в страната

                     Сн. Пресцентър МС
Министерският съвет отпусна 2,5 млн. лв. за ремонти, реставрация и доизграждане на храмове в страната. Средствата са определени за реставрационни дейности в Бачковския и Троянския манастир, за ремонт на манастира „Св. Йоан Кръстител“ в с. Жабляно, общ. Земен, за храма „Св. Петка“ в Русе, за църквата „Свети Дух“ в с. Бенковски в общ. Кирково. Финансова помощ за ремонтни дейности се предоставя и за сградата на Софийската митрополия, за сградата на Старата митрополия в Ловеч, за укрепване на столичния храм „Св. Ап. Андрей Първозваний“ и за продължаване на строителството на църквите в София - „Св. Стефан“ в Южния парк и „Св. Благовещение“ в кв. „Дружба“2, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.

„Наближава много велик ден - Рождество Христово, а в тази пандемия, в тази финансово-икономическа криза, упованието на хора в Бога е изключително важно“, посочи министър-председателят Бойко Борисов. Той бе категоричен, че в своите действия правителството винаги се е водило да бъдат в името на Бога и на българските граждани. „Ще направим така, че на Рождество Христово хората да са със семействата си, да могат да отидат на църква, да запалят свещ, да почетат този изключително светъл ден. Това ни е целта“, изтъкна премиерът Борисов.

Специална благодарност към министър-председателя за оказаната подкрепа изрази Негово преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на  Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит.

„На днешния ден, когато се почита Света Ана, закрилница на семейството и на младежите, поднасям специална благодарност от името на патриарх Неофит за Вашата грижа, помощ и подкрепа в църковното дело“, обърна се към министър-председателя викарият на патриарха епископ Поликарп. Той изрази благодарност към правителството и за това, че по време на пандемията от коронавируса, църквите не бяха затворени. „Хората наистина се укрепваха в своята надежда, влизайки в храма, общувайки с Бога, със свещенството и така по-лесно преодоляват тези сътресения – и физически, и духовни, и психически“, отбеляза дядо Поликарп. 

Той добави, че с благословията на Негово светейшество патриарх Неофит от 20 до 26 декември свещениците и духовниците, които са преболедували COVID-19, ще влязат в лечебните заведения при болните, за да помажат тези, които имат желание, да ги поръсят със светена вода и да им вдъхнат кураж. Тази благословия се планира и за Йордановден през 2021 г.

Почитаме Света Анна

Православната църква чества на 9 декември зачатие на Света Анна. В календара на православната църква този празник е тясно свързан с празника на Рождество на Пресвета Богородица.

 На 9 декември се почита зачатието на Света Анна - майка на Богородица. Света Анна се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени. Според неканоничното Протоевангелие на Яков Анна и нейният съпруг Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете.

 Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм. Историята е подобна на тази на Самуил, чиято майка също дълго време е бездетна и се нарича Ханна. Източноправославната църква приема Света Анна още от 6 век, като тя и Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци. Разказът на Протоевангелието на Яков е приет от Римокатолическата църква едва през 13 век, като Анна е официално канонизирана през 1854.

 Българската православна църква отбелязва зачатието на Света Анна на 9 декември, а нейната смърт - на 25 юли.

 Народът почита този ден и като празник на врачките. Нощта, предхождаща празника, е време на заклинания, прокоби и магии. През нея магьосници, вещици и врачки най-лесно установяват връзка с дявола, мъртвите и демоните. Те се появяват около огъня като мушици. Затова стопаните палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо около стопанските постройки.

 Момите посаждат пшеница в гърне и топят клонки от вишна или ябълка във вода и ги оставят край огнището. Ако до Нова Година пшеницата поникне и клонките се разлистят, момата ще се омъжи през следващата година, и то за добър момък.

 Поверията твърдят, че в тази нощ черните магии "хващат". Затова строго се спазват различните забрани: жените не работят нищо, не бива да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъкът; мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го.

 Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка.

неделя, 6 декември 2020 г.

Днес е Никулден

Задължителен елемент в обредността през този ден е приготвянето на риба, чието тяло е покрито с люспи. Най-често това е шаран, тъй като според поверието шаранът е "слуга на Св. Никола". 

Веднъж, когато светецът плувал с лодката си в морето, силни вълни пропукали пода й. Св. Никола хванал един шаран и с него запушил пукнатината. Така спасил от удавяне своите спътници. Затова има обичай да се жертва шаран в чест на светеца. На този ден всеки трябва да си хапне риба.

Народът казва: "На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе". Когато се приготвя шаранът или друга риба с люспи (мряна, платика), люспите не бива да се търкалят по земята и никой не бива да стъпва по тях, за да не го сполети беда. Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката – вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие. Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича ”кръхче”, възрастните жени пришивали на капиците на децата, за да ги пази от зли сили и уроки. 

В деня на свети Никола на трапезата освен рибник и обредни хлябове, трябва да има и постни ястия: варена царевица, жито, постни сърми, чушки, боб. В народната представа Свети Никола носи първият сняг - разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипват първите снежинки. Ако на Никулден се появи скреж, това е добре за зърнените култури. Известна е поговорката: "Днес му е денят, утре му е снегът". 

На Никулден се правят предсказания за времето и бъдещата реколта. Свети Никола се смята покровител на семейството и рода, пазител на дома, имота и стоката. За свой патрон го почитат рибари, търговци, кираджии, воденичари, ловджии, банкери. 

Според легендата свети Никола, освен покровител на рибарите и мореплавателите, е покровител и на банкерите. Преди да го канонизират за светец той бил лихвар, който помагал на бедни и безпарични, като раздавал богатството си. Но гледал тези, на които правел благодеяния, да не разберат откъде идват те. 

Преданието казва, че свети Никола незабелязано подхвърлил три кесии със злато в дома на обеднял търговец, за да може да омъжи трите си дъщери и да ги спаси от безчестие.  

През 1992 г. Асоциацията на търговските банки и Българската народна банка възстановяват традицията църковният празник Никулден да се отбелязва и като празник на банките и банкерите. 

Днес имен ден празнуват всички, които носят красивите имена Николай, Никол, Никола, Николина, Николинка, Николета, Ненка, Нина, Нинка, Кольо, Нико и Ница.

събота, 5 декември 2020 г.

Преп. Сава Освещени. Преп. Нектарий Битолски

В народните представи, Варвара (чества се на 4 декември) и Сава са двете сестри на свети Никола. От тях Сава е по-добрата и винаги върви на крачка след Варвара, молейки я да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двете сестри подготвят празника на своя брат и затова се казва: "Варвара вари, Сава пече, а Никола яде".

Свети Сава, основателят на много манастири в Палестина и на знаменитата лавра, известна под неговото име, се родил в областта Кападокия през ІV век от богати и знатни родители. Поради несъгласие между роднините, на които било поверено неговото възпитание през време на служебното пътуване на баща му в Александрия, той още 18-годишен се поселил в манастир. Там получил образование, обикнал монашеския живот и бил постриган за монах. Желаейки да служи на Бога в по-усамотено място, младият монах оставил манастира, в който живял, и се отправил за Йерусалим да се поклони на светите места и да посети палестинските пустинници.

По онова време на Изток бил прочут със своя строг постнически живот преподобни Евтимий Велики. Сава поискал да постъпи в числото на неговите ученици, но Евтимий го поверил на блажени Теоктист, брат в съседния манастир. Като го благословил, преп. Евтимий предсказал, че Сава ще просияе в иноческия живот, ще стане основател на обширна лавра и ще бъде славен наставник на всички палестниски отшелници.

В Теоктистовия манастир Сава се предал изцяло в служба на Бога и минал всички монашески служби с безропотно послушание и усърден труд. Всички се чудели на неговия строго добродетелен живот. Веднъж, пътувайки за Александрия, той срещнал по пътя родителите си, които искали да го отклонят от иноческия живот, но накрай отстъпили пред неговата непоколебима воля.

Като прекарал дванадесет години в манастира, Сава пожелал по-голямо усамотение. Поселил се в една пещера и там прекарвал дни и нощи в молитва и труд. Работата му се състояла в плетене на кошници, за които от манастира му давали хляб и плодове. Така прекарал пет години, а после отишъл при преп. Евтимий Велики. След смъртта на този велик подвижник Сава живял известно време в Йорданската пустиня, в манастира на преподобни Герасим.

Но преподобни Сава желаел пълна самота, за да може всецяло да се предаде на молитва и богомислие. Веднъж, като заспал след дълга молитва, в съня си видял ангел, който му посочил една пещера на онова място, където се намирал изсъхналият Силоамски поток. Като се събудил, Сава се отправил към това място, намерил пещерата и се поселил в нея. Цял ден и през по-голямата част от нощта той се молел и пеел псалми, като се хранел само с корени, които растели покрай пещерата.

Един ден, както събирал корени в пустинята, той видял четири разбойници, които били гладни и изнемощели. Пустинножителят изсипал пред тях събраните корени, и от тогава благодарните разбойници започнали понякога да му носят хлюб и плодове. Сава, облян в сълзи, си говорел: "О, горко на душата ми! Тия люде за едно благодеяние тъй щедро плащат. А ние получаваме всекидневно от Бога благодеяния, но не благодарим, а в нехайство прекарваме дните си и не изпълняваме Неговите повели."

Именници днес са : Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Десислав, Десислава, Сабина, Сава, Савка, Савчо, Светослав, Светослава, Слав, Слава, Славей, Славейка, Славейко, Слави, Славка, Славчо, Станислав, Станислава, Съби, Събина


петък, 4 декември 2020 г.

Почитаме Света Варвара

На 4 декември почитаме Света Великомъченица Варвара.

Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г. Паметта й се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември.

В православието Св. Варвара се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт - които са нямали време да се покаят и причестят. В Полша денят на Св. Варвара е един от най-уважаваните празници, обявен е и за Ден на миньора, тъй като светицата се счита за покровителка на миньорите.

Света Варвара е родена в семейството на аристократ - езичник от Илиопол (Мала Азия). Последното проучване на богослова Венцислав Каравълчев обаче показва, че Св. Варвара е родена в с. Елешница- Разложко (Югозападна България), което в древността също се е наричало Илиопол. Отличавала се е с особена и впечатляваща красота. Баща й я затваря в кула - далеч от похотливи очи. През времето, когато е била затворена, Варвара изучава външния свят от прозореца и има много време да размишлява за Бога. Когато баща й разрешава да излиза, за да си намери жених и да се омъжи, Варвара се запознава с християни и приема свето кръщение.

Скоро момичето трябвало да отстоява избора си пред управителя на града, след като баща й се отрекъл от нея, заради християнските й убеждения. След като били изчерпани всички средства за убеждаването й да се върне към почитанието на езическите богове, останал изборът на живот и смърт, пред който момичето трябвало да се изправи.

На заплахите на управителя тя отговорила: "Славя моя Бог и съм готова да стана жертва за Неговото име...! Когато бащата научава, че дъщеря му е станала християнка, той нарежда да я бичуват и получава съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. По нареждане на бащата Варвара е обезглавена. Смъртната присъда била изпълнена зад стените на града. Над гроба й бил построен храм, където вярващите намирали изцеление на своите недъзи. В някои части на света Варвара се почита като покровителка на военните. Поверието говори, че божието възмездие настига бащата на Варвара и управителя на града - те двамата са поразени от мълния.

През 6 век мощите на Света Варвара са пренесени в Константинопол. У нас празникът се е почитал сред народа с преплитане на езическите и християнските обичаи.

В някои райони на страната Света Варвара се е считала за покровителка на децата от болести, по-специално от дребна шарка, и хората я наричали "Баба Шарка". Жените месели и раздавали за здраве "къпани" питки (омесеното тесто първо се вари, докато изплува на повърхността, а после се оформя на питка и изпича). Питките се намазват с мед за омилостивяване на светицата и "баба Шарка".

В Добруджа, вечерта срещу празника приготвят трапеза за "баба Шарка", на която поставят паничка с мед, медена питка, съд с вода и пешкир.

В Западна България на празника деца палят огън на кръстопът, на който варят леща и изяждат по няколко зрънца. След това прескачат по три пъти огъня и вземат по една главня от него. Лещата и главнята се пазят като лекарство против дребна шарка.

Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без ръце. В други райони Света Варвара се почитала като покровителка на домашните птици. Празникът се наричал още Женска Коледа, тъй като девойките се пременяли, обикаляли домовете и пеели песни за здраве.

В някои краища Св. Варвара е приета и за покровителка на домашните птици. Също така в отделни региони от рано сутринта по къщите обикалят дружини от девойки, облечени с нови дрехи. Те благославят стопаните и пеят обредни песни за здраве и плодородие. Момите се наричат варварки, а самият празник - женска Коледа, защото в него участват само момичета.

Някъде три, пет или седем деца отиват на бунището като носят на гърба си дърва и боб. Там те го варят и го оставят "за баба Шарка". За здраве и за омилостивяване на болестите жените месят пресни погачи, приготвят и обредно вариво и го раздават. Празникът е неделим от комплекса Сава и Никулден, както и от предхождащия го Андреевден.

Този ден е имал и гадателна насоченост в обичаите - по седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.

В българския фолклор, за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща".

Имен ден имат Варвара, Варя, Варадин, Варда, Варварка.

четвъртък, 3 декември 2020 г.

Горан Благоев с ново предаване - “Памет без давност” по ТВ “Евроком”


Тази събота от 19 часа по телевизия "Евроком" гледайте първото издание на новото ми авторско предаване "Памет без давност".  Благодаря на собствениците на телевизията и на колегите там за съпричастността и подкрепата. Започвам нов проект в медия в която оцениха моя натрупан с десетилетията професионализъм. В медия в която ти помагат да реализираш идеите си, а не ти пречат. В медия в която ти дават свобода, а не те мачкат. 

    Ще се радвам, както и досега, да бъдете мои верни, но и критични зрители. Очаквам ви всяка събота в 19 часа в "Памет без давност" по телевизия "Евроком". 

   А БПЦ и Светият синод вече не ме интересуват изобщо. да живеят в самодоволното си лицемерие и измамна самодостатъчност.